SHENGEN VİZESİ
TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİN VİZESİNİN ALIMI VE TAKİBİ, EN HIZLI VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ İLE...
BİLİNMESİ GEREKENLER
MENÜ

     Bugün ülkemizde Vize adı olarak bilinen Schengen, esasen Lüksemburg'da bir kasabanın adıdır. Bu kasabada, 1984 yılında Almanya-Fransa arasında imzalanan bir anlaşma ile, iki ülke arasındaki kara sınırlarda uygulanan sınır geçiş denetimlerinin kolaylaştırılması öngörülmüştür. İki ülke yönetimini bu yönde adım atmaya sevk eden en önemli etkenlerden biri de, sınır geçiş noktalarındaki denetimlerde karşılaşılan güçlükleri protesto eden kamyon sürücülerinin yoğun protesto eylemleri olmuştur.

     Bugün, İngiltere ve İrlanda dışındaki tüm AB üyesi ülkeler Schengen içinde yer almaktadır. Bunlara ilave olarak, Nordik Konseyi üyesi olan Norveç ve İzlanda'ya gözlemci statüsü tanınmıştır.

     Geliştirilen sistem, üye devletler arasındaki seyahatlerde, (kara, hava ve varsa deniz yoluyla), sınır geçiş denetimlerinin kaldırılmasını sağlamıştır. Sistemden sadece AB üyesi ülke vatandaşları değil, aynı zamanda üçüncü ülke vatandaşları da yararlanmaktadır. Bunun için, tek şart, yasal bir şekilde herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapmaktır. Yani Pasaprotunda geçerli bir Schengen vizesi olan bir Türk vatandaşı, yasal olarak herhangi bir Schengen üyesi ülkeye giriş yaptığında, aynı vize ile diğer Schengen üyesi ülkeleri de ziyaret edebilir.

     Sistem, yukarıda da belirtildiği gibi, Almanya ve Fransa'nın girişimiyle AB dışında geliştirilmiştir. Ancak, 1998 yılında yürürlüğe giren Amsterdam Antlaşmasıyla da, AB müktesebatına dahil edilmiştir.

SHENGEN ÜLKELERİ
ALMANYA VİZESİ
AVUSTURYA VİZESİ
BELÇİKA VİZESİ
BULGARİSTAN VİZESİ
ÇEK CUMHURİYETİ VİZESİ
DANİMARKA VİZESİ
FİNLANDİYA VİZESİ
FRANSA VİZESİ
HOLLANDA VİZESİ
İNGİLTERE VİZESİ
İSPANYA VİZESİ
İSVEÇ VİZESİ
İSVİÇRE VİZESİ
İTALYA VİZESİ
İZLANDA VİZESİ
LİTVANYA VİZESİ
MACARİSTAN VİZESİ
MALTA VİZESİ
NORVEÇ VİZESİ
POLONYA VİZESİ
PORTEKİZ VİZESİ
ROMANYA VİZESİ
SLOVAKYA VİZESİ
SLOVENYA VİZESİ
YUNANİSTAN VİZESİ