VİZE BAŞVURULARINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİN VİZESİNİN ALIMI VE TAKİBİ, EN HIZLI VE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ İLE...
BİLİNMESİ GEREKENLER
MENÜ

     Bilindiği gibi çok sayıda ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ülkelerine giriş için vize uygulamaktadır. Bazı istisnaları olmakla birlikte, bu vizelerin seyahat başlangıcından önce ilgili ülkenin Türkiye'deki Büyükelçilik, Başkonsolosluk ve Konsolosluklarından alınması gerekmektedir.

     Vize verme işlemi sırasında her ülke, kendi yasa ve yönetmeliklerinden kaynaklanan kurallar uygulamaktadırlar. Sitemizin bu bölümünün amacı, sizlere ayrı ayrı her ülkenin vize ile ilgili kural ve uygulamalarını göstermek ve her ülkenin yazıcınızdan çıktı alabileceğiniz vize formu örneklerini sunmaktır. Yan menüde yer alan ülke adlarını tıklayarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

     Biz size burada bazı genel kural ve uygulamalar konusunda bilgi vermek istiyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre yabancı ülke konsoloslukları vizelerini ancak pasaportların "Vize" için ayrılmış bölümlerine tatbik edebilirler. "Döviz", "Gümrük Kayıtları" ve "Açıklamalar" yazan bölümlere vize uygulanamaz. Bu nedenle vize başvurusu yapılmadan önce vize sayfaları dolu pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Pasaportlar konusunda bir başka önemli husus pasaportların sahibi tarafından mutlaka imzalanmış olması ve pasaportun en az altı ay geçerlilik süresi olmasıdır.

     Tüm ülkeler vize müracaatı yapılırken bir "Vize Formu" doldurulmasını talep edeceklerdir. Bu vize formlarının eksiksiz doldurulması çok önemlidir. Sizin önemsiz bularak boş bırakacağınız bir soru vize başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

     Vize formu ile birlikte sizden istenen fotoğrafın yeni olması ve sizin son görünüşünüzü yansıtması bir başka önemli husustur. özellikle eski tarihli bir pasaportta kullanılan resmin aynısını vize formu ile birlikte göndermeyiniz. Bu, vize başvurusunun hemen reddedilmesine yol açacaktır.

     Vize formunun mutlaka başvuru sahibi tarafından doldurulmuş olması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Vize Formu üzerindeki imzanın, pasaporttaki imza ile karşılaştırılacağı unutulmamalıdır.

     Konsolosluklar vize formu ile birlikte bir dizi ek evrak talep edeceklerdir. Bu evraklar sizin bir iş sahibi olduğunuzu, düzenli bir geliriniz olduğunu tevsik edici evraklardır. Bu evrakların listesi her ülke için ilgili ülkenin sayfasında gösterilmektedir.

     Konsoloslukların, başvurunun kabulünden itibaren vize verme süreleri 2 günden bir haftaya hatta bazı ülkelerde 10 güne kadar çıkmaktadır. Bu nedenle, vize başvurularınızı, seyahatlerinizden mümkün olduğu kadar önce yapmaya gayret ediniz. Pasaportların geri veriliş sürelerinin özellikle, bayram, sömestr, paskalya, fuar ve yılbaşı gibi yoğun dönemlerde daha da uzayabileceğini unutmayınız.

     Artan güvenlik kaygılarıyla, konsolosluklar vize için gerekli bilgi ve belgeleri her an değiştirebilmektedirler. Bizler elimizden geldiğince hızlı bir şekilde sayfalarınızdaki bilgileri, bu değişikliklere paralel olarak güncellemekteyiz.

Pasaport ücretleri

Pasaport harçları her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenir. 1 Ocak 2008'den itibaren geçerli olan ücretler aşağıda gösterilmiştir.

6 Aylık :102.40 TL
1 Yıllık :146.30 TL
2 Yıllık : 246.80 TL
3 Yıllık : 353.00 TL
3-5 Yıllık : 500.30 TL
Cüzdan Bedeli : 81.00 TL